Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Autocrossová dráha

Motoršport aréna Oslany

   MOTOŠPORT ARÉNA OSLANY                                                                                    

     Firma WRCečko, s.r.o., založená Jánom Beckertom, rodákom z Ľubianky (časť obce Oslany) a Danielou Beckertovou, rodáčkou z Nemšovej, v septembri 2008 roku kúpila pozemky na vybudovanie motošportového areálu v katastri obce Oslany. Za mrazivého počasia sa na novej unikátnej aréne v januári 2009 konali prvé preteky - s rekordným počtom zúčastnených jazdcov a s obdivuhodným množstvom povzbudzujúcich divákov. Autokrosoví nadšenci si tak splnili svoj sen.

     Myšlienku vytvoriť areál, ktorý bude dejiskom rôznych motoristických akcií, vnukla skutočnosť, že na Slovensku autokrosový areál tohoto druhu chýbal. Pretože, napríklad majstrovstvá Slovenskej republiky v autokrose, v športe, ktorý má v tomto kraji významné zastúpenie medzi jazdcami, chodili slovenskí pretekári posledné 4 roky väčšinou jazdiť do susedných štátov. Nehovoriac o tom, že rellycros sa na Slovensku ani nejazdí, pretože tu nie je žiadna taká trať.

     Z tohto dôvodu výstavba motošportového areálu dostala podporu zo strany Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR i Slovenskej asociácie motoristického športu a motoristických reklamných partnerov. Iniciátori našli pochopenie a podporu aj u starostov a OZ obcí Oslany i Horná Ves.
     850 metrov dlhú trať má slúžiť nielen pretekárom, ale aj pre vodičov zo širokého okolia. Svoje šoférske zručnosti si tak môžu zdokonaliť začiatočníci, ale aj skúsení vodiči. Ten, kto nechce riskovať nehodu na vlastnom aute, dostane k dispozícii upravené autokrosové auto.

     Trať vyzerá na prvý pohľad jednoducho, ale prejazd niektorými úsekmi dá poriadne zabrať. Sú na nej technické úseky i dlhšie rovinky. Výnimočnosť jej tiež dodáva jej minimálna šírka 18 metrov, čo ju predurčuje stať sa jednou z európskych tratí.

Prvé dva zo série pretekov - 18. januára a 15. februára 2009, mali prípravný charakter. Za prítomnosti komisárov motoristického športu mali ukázať schopnosť organizovať preteky na úrovni majstrovstiev SR, majstrovstiev Zóny strednej Európy a napokon aj majstrovstiev Európy.

      Na prvých dvoch pretekoch sa zároveň ukázalo, že tento šport má veľa fanúšikov – hlavne z radov mladých ľudí, ktorí takto dostávajú příležitosť – ako tráviť svoj voľný čas. Divácky záujem bol tiež veľmi uspokojivý. Aktéri tohto športového diela veria, že jeho vybudovaním obyvatelia obce i žiaci ZŠ získajú možnosť jeho využitia na realizáciu športových i kultúrnych podujatí organizovaných obcou(amfiteáter, dopravné cvičné ihrisko, motokárová hala) tak, ako sa k tomu zmluvne zaviazali. Navyše sa pri budovaní a prevádzke dráhy vytvorí viacero pracovných miest pre obyvateľov. 

     Nehovoriac o tom, ako sa obec Oslany zviditeľní v celoslovenskom i európskom meradle a cez médiá sa dostane do povedomia ľudí z celého Slovenska.

                                                                                                               


 

dnes je: 25.6.2019

meniny má: Olívia, Tadeáš

webygroup

Úvodná stránka