Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny

TOP 2011

bez názvu
bez názvu


Autor: Dušan Lupták svojím vystúpenim zaujal všetkých

bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
Posedenie pri vatre majú deti veľmi radi

 
 
bez názvu
bez názvu
Ideme na túru
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
Guláš po túre dobre chutil

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
K podujatiu patria aj súťaže - víťazstvo láka...
Záverečné odovzdávanie cien a pamätných listov

 

Horec - 30 rokov pre dobrú vec.

Poznáte tie azúrovobelasé kvety, ktoré sú nádhernou okrasou vápencových a dolomitových skál? Nuž, ak Vás turistické topánky nezaviedli do Karpát alebo Álp, tak ste si ešte neužili pohľad do neprehliadnuteľných kalíškov Horcokvetu, ktoré pôsobia ako šperk v drsných rysoch vysokohorskej prírody. Možno Vám predsa len čosi viac hovorí zoskupenie milovníkov prírody Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Horec, ktoré si tento kvietok „vypožičalo“ od prírody i do svojho znaku.

Už zo samotného názvu organizácie je jasný jej zmysel, poslanie i cieľ – tak aktuálna a neodkladná ochrana prírody a krajiny. Ochrana zeme a života na nej. Jej poslaním je skúmať a odstraňovať všetky činitele, ktoré ju poškodzujú a šíriť osvetu ochranárstva v širokej občianskej verejnosti. V tomto duchu 18 ľudí spojilo zmýšľanie, cítenie a tvorivé sily, z čoho 30. mája 1981 s podporou OV SZOPK Prievidza – Ing. Alexandry Šimurkovej vznikla Miestna organizácia SZ OPK Horec Oslany Ľubianka.
 

V súčasnosti má organizácia 34 členov. Sú to občania z obci Oslany, Ľubianka, Bystričany, Horná Ves, Kamenec p/V, Partizánske a Prievidza. Prácu riadi päťčlenný výbor: Ivan Gontko, Ján Štálnik, Elena Vrtielová, Marián Svitok a Jozef Svitok. Organizácia od začiatku až podnes na čele s p. I. Gontkom akoby zdanlivo pôsobila v úzadí spoločenského a občianskeho diania v obci, aleto naozaj iba zdanlivo. V skutočnosti za tie roky urobila množstvo tichej, nenápadnej, ale o to viac užitočnej práce a cenných počinov v prospech prírody a v konečnom výsledku pre úžitok nás všetkých. Správa o činnosti, ktorú na uvedenom zasadnutí podala tajomníčka p. E. Vrtielová, obsahovala množstvo konkrétnych faktov, ktorými zdokumentovala jej rozsah a zmysel. - Prvých osem rokov po založení v chránenom území hliadkovala organizáciou vytvorená desaťčlenná lesná stráž /Horec pôsobí v prírodnej rezervácii Buchlov, ktorá zapadá do CHKO Ponitrie/. Ochranári odpracovali stovky brigádnickych hodín pri uhadzovaní raždia a kosení lúk u štátnych lesov v Kamenci p/Vt., čím získali prostriedky na svoju činnosť. Dvakrát do roka ich kroky vedú k dvanástim studničkám, aby ich zbavili nečistôt a boli bezpečnými žriedlami pre osvieženie všetkých návštevníkov. Členovia jubilujúcej organizácie podali cennú pomoc pri spevnení brehov potoka v obci Čereňany vysadením stromov. Pre Okresnú pamiatkovú správu v Prievidzi označili hranice ŠPR Buchlov 275 značkami, pričom odpracovali bezmála 1500 hodín. Pre CHKO Ponitrie vybudovali náučné chodníky z Kamenca a Bystričianskej doliny na Vtáčnik, Buchlov a Žarnov, o ktoré sa starajú. Osadili tabuľu Chránené
územie Buchlov. Horec má pod Buchlovom v starostlivosti aj strom – jaseň, ktorý je v zlom zdravotnom stave. Minulosť organizácie ctia aj stovky hodín práce s deťmi. Dozaista viacerí máte v pamäti zážitky z krúžku mladých ochrancov prírody alebo súťaž Poznaj a chráň, ktorá poskytovala účastníkov veľa cenných poznatkov o prírode. Z 27 okresných táborov ochrancov prírody (TOP) náš Horec pripravil šesť a na ostatných sa zúčastňoval. Od roku 2003 poriada v závere šk. roka pre deti ZŠ Oslany a Čereňany vlastný dvojdňový TOP na Ľubianke - v júni 2011 už IX. ročník - viď fotogaléria.

Počas svojej existencie organizácia žila aj kultúrnym životom, o čom svedčia početné návštevy krásnych a turisticky atraktívnych miest na Slovensku i niekoľko náučných exkurzií. Od začiatku bol v tomto kolektíve prítomný tvorivý, húževnatý no pritom skromný a priateľský duch, ktorý predurčil Horcu pevné a zmysluplné trvanie. Dôkazom toho je aj to, že ľudia, ktorí zakladali túto organizáciu, jej zostali až dodnes verní. Čo je však nemenej dôležité, že vo svojej práci nezostali osamotení a nachádzajú v radoch vás - občanov priazeň. Veľkou oporou im bola a je sponzorská pomoc, za ktorú odznelo aj na poslednom stretnutí v máji 2011 osobitné poďakovanie. Pri príležitosti 30. výročia vzniku ZO SZOPK Horec- -Ľubianka vyjadruje starosta obce RNDr. František Szalay poďakovanie všetkým jej členom za záslužnú prácu a prínos pre obec. 

     Modrý kvet, ktorý je symbolom jubilujúcich ochranárov je jedným z 800 druhov z čeľade horcovitých rastín, ktoré rastú po celom zemskom povrchu, od trópov po polárne krajiny a od nížin do vysokých hôr.
...Podobné je to aj s ľuďmi. Vo všetkých kútoch sveta tlčú srdcia ochranárov pre malé - veľké veci. Verme, že nie zbytočne. Snáď sa im raz podarí pokoriť nevšímavosť a ľahostajnosť ľudí voči prírode tak šikovne, ako tomuto drobnému žmurkajúcemu očku obklopenému kamením. Ono totiž dokáže zastaviť aj najnáruživejšieho vysokohorského turistu dravo smerujúceho k vrcholu. Zastaviť a pokľaknúť.
                                                                                                                                E. Vlčková


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka