Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Erb

     Historickým symbolom Oslian je sv. Štefan, uhorský kráľ. Tohto patróna si obec za svoj znak zvolila a vyryla aj do svojho pečatidla určite už v čase gotiky. Jeho podobizeň sa nachádza aj na najstaršom zachovanom pečatidle z r. 1503, rovnako aj na ďalšom pečatidle z prvej polovice 17. storočia. Predlohou na vytvorenie nášho erbu sa stala podoba sv. Štefana na erbovej listine Leopolda I. z r. 1697, patriacej Oslanom ako jednej z mála obcí na Slovensku.
     Erb obce Oslany má od 6. 4. 2004 túto vynovenú podobu: Na striebornom štíte v zelenej pažiti, medzi dvoma zelenými trávnatými kopčekmi so zelenými vyrastajúcimi smrekmi stojaci strieborno - bradatý kráľ so zlatou antickou korunou v striebornom zlato prepásanom brnení v červenom plášti s hermelínovým golierom. V pravici drží pred sebou zlaté ľaliové žezlo, v ľavici strieborné, zlatom prepásané zemské jablko, na ktorom je zlatý krížik.

 

 Heraldický register obce Oslian
 erb


Vlajka

     Vlajka obce pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov v štyroch farbách: bielej (2/8), zelenej (1/8), červenej (2/8), žltej (1/8) a zelenej (2/8). Vlajka má pomer strán 2 : 3 a je ukončená tromi cípmi, t.j. dvoma zostrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farby vlajky vychádzajú z farieb na erbe.

 

 vlajka


Pečatidlo

     Pečatidlo je kruhové s centrálne umiestneným erbom, v spodnej časti v polkruhu je nápis Obec Oslany.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka